Нина Николина и „Магическите гласове“ възкресяват традицията на народната песен

Нина Николина и „Магическите гласове“ възкресяват традицията на народната песен
16 Септември 2020

В продължение на години певицата Нина Николина търси и интерпретира български народни песни. В репертоара ѝ има известни като „Излел е Дельо хайдутин“ и малко известни като “Наведа”, “Пладнина прейода“, „Пойде мома“. През 2017 година тя събира няколко известни солистки от големите български ансамбли и създава с тях хора „Магическите гласове на България“, с които изнася концерти у нас и Европа при голям успех.

Новият документален концерт - спектакъл “Традиции” се занимава с историята на българската песен и различните ѝ интерпретации през годините. Премиерата е на 29 септември в Летния театър на Културен център „Флора“, Бургас.

„За мен е голямо предизвикателство да намирам и изпълнявам стари български песни, да търся начини заедно с изключителни певици като Таня Първанова, Бисерка Пиларска, Атанаска Бонева да направим тези песни познати и слушани от новите поколения българи. Спектакълът разкрива как през годините се променя българската песен“, споделя Нина Николина, която е ръководител, музикален продуцент и диригент на „Магическите гласове“. 

В спектакъла звучат по нов начин, автентични народни с акапелни изпълнения на „Излел е Дельо хайдутин”, „Седнало е Джоре“, „Бре Петрунко“, „Дилмано“, „Полегнала е Тодора“, „Мори айда, айда“, „ Вечеряй Радо“ и други. 

Концерт – спектакълът е пътешествие, в което зрителите стават съпричастни на историята, духа, културата и традициите на България. „Традиции“ не е обикновен концерт, а спектакъл, в който се разказва историята на българската песенна традиция - от древността до наши дни, панорама от най-доброто на женските гласове и звукоизвличане. 

След успеха на „Магическите гласове“ пред европейския елит в Страсбург, Берлин и др., екипът реши да реализира нов - Документален концерт-спектакъл „Традиции“, предназначен за българската публика. 

В иновативен, достъпен и интересен за младите хора стил, екипът ще реализира видеопродукции от подготовката, репетициите и концертите, в които ще се сегментира историята на българския женски глас. Визуалното съдържание ще е от голяма полза, особено във връзка със засилващата се тенденция за онлайн обучение. Видеореализациите с образователна цел, ще се предоставят безвъзмездно в училищата, на преподавателите по музика във всички степени на обучение.

Прочетете още